Prawidłowa segregacja odpadów

Główna zasada mówi o oddzielaniu surowców od odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Szczegółowe zasady określa gmina. Surowce, jakie powinniśmy oddzielać to tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz metale. W takim przypadku wystarczą dwa pojemniki. Osobno można zbierać także wszystko osobno, a więc papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale lub też odpady biodegradowalne. W takim przypadku powinniśmy wyposażyć się w osobny pojemnik na każdy z surowców.

Podczas segregacji trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych. Zaliczają się do nich takie przedmioty jak baterie i akumulatory, zużyte świetlówki, odpady chemiczne, przeterminowane lekarstwa oraz elektroodpady (zużyty sprzęt RTV i AGD). Takich odpadów nie wolno wrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Pytanie, jak się ich zatem pozbyć. Wyznaczone są do tego specjalne punkty, które można znaleźć choćby w sklepach, czy aptekach. W każdej gminie powinien znajdować się punkt selektywnej zbiórki odpadów.

Segregacja z pozory wydaje się łatwa. Istnieje wiele produktów, które mogą być interpretowane w dwojaki sposób. Przykładowo karton po mleku – papier, czy aluminium? Jest to doskonały przykład opakowania wielomateriałowego. Taki przypadek należy wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Kolejnym przykładem jest tłusty słoik po jakiejś żywności – szkło, czy odpady zmieszane? W tym przypadku wybór pojemnika pada na ten ze szkłem. Surowce przetwarzalne myte są w sortowni, więc nie musimy się nimi przejmować. Poniżej zamieściłem krótką ściągawkę.

Szkło

Wrzucać Nie wrzucać

Butelki

Słoiki

Doniczki

Porcelana

Ceramika

Okulary

Żarówki

Lustra

Termometr

Opakowania po lekach

Reflektory

Naczynia żaroodporne

Papier

Wrzucać Nie wrzucać

Opakowania z papieru

Kartony

Gazety

Tektury

Torby papierowe

Zeszyty

Książki

Ręczniki papierowe

Zabrudzony/zatłuszczony papier

Karton po mleku (napojach)

Tapety

Pieluchy

Podpaski

 

Tworzywa sztuczne i metale

Wrzucać Nie wrzucać

Plastikowe butelki po napojach (zgniecione)

Nakrętki

Opakowania wielomateriałowe

Plastikowe torby

Puszki po napojach

Metale kolorowe

Kapsle

Opakowania po środkach czystości

Butelki (zwłaszcza te z zawartością)

Zabawki

Zużyte opakowania medyczne

Baterie i akumulatory

Opakowania po olejach

Pojemniki po farbach

Sprzęt RTV i AGD