Czy obrączka musi być złota?

Wybór obrączek to dla wielu nie lada wyzwanie. Zwłaszcza że wybór jest ogromny. Od klasycznych złotych obrączek, przez srebrne obrączki lub z białego złota, dwukolorowe albo ażurowe egzemplarze, do tych wykonanych z tytanu, platyny, czy też z dodatkowymi kamieniami szlachetnymi. Które z nich można powiększać? Które są trwalsze, a które tańsze?

  • Czy obrączka musi być ze złota i co to jest białe złoto
  • Czy srebro to faux-pas?
  • Różowe i zielone złoto?
  • Obrączki dwukolorowe i ażurowe

W stronę tradycji

Złoto zdecydowanie nigdy nie wyjdzie z mody, jest eleganckie i tradycyjne. By pierścionki nie odkształcały się, stosuje się właśnie różne domieszki złota. Im więcej złota w kruszcu, tym bardziej podatny jest na odkształcenia. Dlatego dodaje się różne metale, by wzmocnić i uodpornić. I tak otrzymujemy złoto z domieszką palladu, srebra i innych metali. Często pada więc pytanie, czy obrączki będą się rysować. Zdecydowanie. Ale im lepszy jakościowo kruszec, tym mniej rysy będą widocznie i rzadziej będą się pojawiać.

Czy srebro to faux-pas i co to białe złoto?

Z wyglądu białe złoto czasem przypomina srebro.  Najczęściej jest to złoto 9-karatowe (ponad 40% zawartości srebra i innych metali – niklu, cynku lub palladu), dzięki czemu jest bardziej wytrzymałe i twardsze. Nie ciemnieje tak jak srebro. Często powierzchnię biżuterii z białego złota pokrywa się rodem, dlatego przybiera lekko miedzianej barwy. Złoto z dodatkiem palladu natomiast ma lekko szarawy odcień. Srebro jednak jest bardziej wytrzymałe i pomimo różnych opinii nadal jest modne. Srebrna biżuteria ma swoje uroku i nie jest modową „wpadką” wybranie tego metalu na obrączkę.

Złoto w innych barwach

Dzięki dodatkom do złota otrzymuje się jego różne odcienie. Dzięki temu mamy złoto białe, różowe, zielone, a nawet czarne. Białe złoto zawiera około 40% srebra, dzięki czemu jest do niego podobne w barwie. Nie matowieje jednak tak jak srebro. Czasami powierzchnia pokrywana jest rodem, co nadaje lekko miedziany odcień. Złoto różowe jest z dodatkiem miedzi. Pierścionki i obrączki z takiego złota są ostatnio w modzie. Nowym trendem jest również złoto zielone i złoto czarne. Są bardzo oryginalne i warto się nad nimi zastanowić przy wyborze obrączek.

Obrączki dwukolorowe, ażurowe

źródło: Ergold

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów obrączek spotkać się można z biżuterią dwukolorową. Chociaż kiedyś połączenie złota i srebra wydawało się nie na miejscu, moda idzie do przodu. Zmieniło się również podejście do tych dwóch metali. Teraz produkuje się również obrączki złoto-srebrne. Ich rozmiar zwiększa się i zmniejsza podobnie jak jednokolorowe obrączki. Problem może natomiast zaistnieć przy obrączkach z dużą ilością kamieni szlachetnych i pierścionkach ażurowych, lecz ich oryginalność i atrakcyjność rekompensuje tę niedogodność.

Podsumowanie

Choć wybór obrączek jest trudny, warto kierować się nie tylko stylem i własnymi upodobaniami, ale też wygodą. Ważne również jest, by nie dać się złapać na cenę. Czasem droższe nie znaczy lepsze.